Õp Peeter Kalduri jutlus Jõululaupäeval, 24.12

Prohvet Miika läbi kõlab: Aga sina, Petlemm Efrata, olgugi väike Juuda tuhandete seas, sinust tuleb mulle see, kes saab valitsejaks Iisraelis ja kes põlvneb muistseist päevadest, igiaegadest. Seepärast jäetakse nad saatuse hooleks ajani, mil sünnitaja on sünnitanud; siis pöördub ta vendade jääk tagasi Iisraeli laste juurde. Ja tema seisab ning hoiab karja Issanda jõus, Issanda, oma Jumala nime ülevuses. Ja nemad jäävad elama, sest tema on suur ilmamaa ääreni. Ja see tähendab rahu.

Miika 5, 1 – 4

Armas püha jõuluõhtu kogudus!

Soovin teile kõigile rõõmsaid jõulusid, palju piparkooke, väikeste ja suuremate sugulaste, laste ja lapselaste koju tulekut, jõulukingitusi, ilusat jõulupuud ja paljudes kodudes jõuluvana, koolilastele sisukat koolivaheaega ja meile kõigile rõõmsaid südameid ning rõõmu ja rahu jagamist üksteisele. Jõulud on väga paljudele meie hulgast rõõmu ja rahulike südamete aeg ning jäägu see rõõm meie keskele kestma pikaks ajaks, kui võimalik, siis aegade lõpuni.

Me pühitseme jõulusid, olles sageli unustanud algse põhjuse selleks, Jeesuse Kristuse, Õnnistegija ning Lunastaja sünni meie kõikide heaks. Vanas Testamendis me leiame rohkesti ettekuulutusi tema sündimisest ja ühte neist ettekuulutustest kuulsime praegu jutluse aluseks.

Prohvet ütleb täie selgusega: „Aga sina, Petlemm, olgugi väike tuhandete seas, sinust tuleb mulle see, kes saab valitsejaks ja kes põlvneb muistsetest päevadest, igavestest aegadest:“ Kuigi Jeesus Kristus oli oma eluajal leebe ja me arvestame Temaga kui andeksandja ja kui armastuse allikaga, tuleb teda, Jumala Poega alati tõsiselt võtta ja teada, et ta näeb kõiki meie mõtteid ja tegusid ning et teda pilgates ja teda unustades me teeme kurja iseenesele ja jättes end ilma tema armastusest on meie käitumine lapsik ja annab kunagi endast märku, tõenäoliselt mitte hästi.

Üleeile pidi Rahvusmeeskoor laulma Jõhvi kirikus. Mehed sõitsid kohale ja olid poolteist tundi koguduse saalis ja seejärel ühe laulja ässituse peale sõitsid minema, põhjendades oma tegu sellega, et kirikus olla liiga külm. Kirikus oli 12 kraadi sooja ning sama Rahvusmeeskoor on laulnud ka temperatuuriga 8 kraadi. Jõhvi kirik on üks soojematest kirikutest Eestis ning kümned inimesed, kelledest paljud olid juba piletid eelmüügist ära ostnud ja tulid kohale, pidid pettunult ära minema. Rahvusmeeskoor sisuliselt sülitas inimeste peale ja minu arvates ei vääri seda aulist nime. Kas jõululaps Jeesus Kristus põgenes kunagi mingi ebamugavuse eest, ammugi mõne inimese põhjendamata ässituse peale? Ta ohverdas oma elu meie kõikide eest ja ei jätnud seda tegemata tema jaoks ebamugava temperatuuri pärast ning andis ennast ära meie kõikide lunastuse pärast.

Prohvet ütleb Jeesuse kohta ja meie kõikide suhtes: „Ta seisab ja hoiab karja Issanda jõus, Issanda, oma Jumala nime ülevuses. Ja nemad jäävad elama, sest tema on suur ilmamaa ääreni. Ja see tähendab rahu.“ Mitte ilmaasjata ei öelda, et jõulud on pühad, mis kuulutavad rahu. Rahu mitte ainult rahvaste vahel, vaid ka meie, inimeste vahel, meie perekondades ja lõpuks meie südametes, kes me väga rahu vajame. Ega asjatult paljudes linnades, sealhulgas ka Jõhvis, ei kuulutatud täna välja jõulurahu, mis rajab aluse rahuks kõikidel päevadel ja kõigis meie suhetes. Rahu ja lepitus kõigiga rajab rahu meie südametesse ja aitab rõõmu valmistamises sugulastele, hõimlastele, sõpradele ja tuttavatele, kõikidele inimestele, kellega teil mingidki suhted on. Olgu Jõulurahu teie kõikidega, armas kogudus ja kõigiga, kellega te iial kokku puutute.