Lipud

EELK lipp

EELK sai oma vapi ja lipu suhteliselt hiljuti, need kinnitas kirikukogu 29.11.2006. a. Esimesena sai 2001. a vapi ja lipu Tallinna Püha Vaimu kogudus. 2002. a kavandati vapp, lipp ja teeneteristid Tallinna Rootsi-Mihkli kogudusele.

EELK sümboolika kujundas heraldik Priit Herodes. EELK lipp on vapilipp: sinisel lipukangal valgega ääristatud must rist, mille keskel on viieleheline valge roos, roosi keskel punane süda, südame keskel must rist. Lipu suurus on 105 x 105 cm. Piduliku kandelipu kangast ääristavad kuldkollased narmad ja ehisnöörid. Lipuvarda ehiseks on kuldne rist.

Lutheri roosiks kutsutud sümbol tuli algselt kasutusele Martin Lutheri pitsatina. Roos sümboliseerib usu rõõmu, rist südames osutab sellele, et Kristuse rist on meie südames.

Jõhvi kogudus tellis EELK lipu Osaühingult Lipuvabrik. Lipu pühitses piiskop Einar Soone Mihklipäeval, 29. septembril 2010. aastal.

Jõhvi Mihkli koguduse lipp

Jõhvi Mihkli koguduse lipu kavandi autoriks on heraldik Tiit Saare. Lipu üks pool on sinine ja teine punane, mis on peaingel Miikaeli tunnusvärv. Peainglit kujutatakse lendavana. Taevase sõjaväe juhile viitab peaingli paremas käes olev leekmõõk. Kaalud sümboliseerivad tema õigust kaaluda surnute hingi. Tsistertslaste ordu vapilt pärinevad peapaela värvid viitavad Jõhvi kiriku rajamisele. Miikaeli taustal ristisauad koos lipu punase taustaga meenutavad, et Jõhvi kirik kuulus keskajal Harju-Viru piiskopi diötseesi.

Lipu paremal küljel on tekst: MIIKAEL, KES ON NAGU JUMAL

Sinine sümboliseerib taevast ja Kristuse tarkust. Kaheteistkümnest pilvest koosnevas raamistuses avanenud taevas on kuldsetest päikesekiirtest ümbritsetud must ladina rist, mis meenutab Kristuse ristisurma ja ülestõusmist. Risti ümbritsevate pilvede arv viitab Jeesuse jüngritele. Lipuvälja värvide valik esindab sinimustvalget värvikolmikut.

Lipu vasakul küljel on tekst: EELK JÕHVI MIHKLI KOGUDUS

Lipukangast raamivad kuldsed narmad.

Jõhvi koguduse lipu valmistasid käsitööna aastatepikkuse koostöö märgiks Kuremäe kloostri nunnad. Peenesse tikandisse on kätketud nunnade igapäevane palve Jõhvi koguduse ja õpetaja eest. Koguduse lipu pühitses praost Peeter Kaldur Mihklipäeval, 29. septembril 2011. aastal.

Teised lipud

Kirikusaalis on lisaks EELK ja Jõhvi koguduse lippudele veel Eesti Vabariigi lipp, Jõhvi linna lipp ja Ida-Viru Maakonna lipp.