Õp Peeter Kalduri jutlus 24.10.2021

Jeesus ütleb: Teie olete maa sool. Aga kui sool läheb läägeks, millega saab siis teha seda soolaseks? Ei see kõlba enam millekski muuks, kui visata inimeste jalgade tallata. Teie olete maailma valgus. Ei saa jääda märkamatuks linn, mis on mäe otsas. Ega süüdata ka lampi ja panda vaka alla, vaid lambijalale nii et selle valgus paistab kõigile majasolijatele. Nõnda paistku teiegi valgus inimestele, et nad teie häid tegusid nähes ülistaksid teie Isa, kes on taevas.

Mt 5, 13 – 16

Jeesus Kristus kasutab võrdluseks, et inimesed saaksid ühemõtteliselt aru, tema ajastu elu praktilisi asjaolusid. Kuid elu asjaolud on paljuski muutunud ning Jeesuse kuulajatele väga mõistetavad asjad on täiesti teistsugused. Tema võrdlus kristlastest kui maa soolast on tänapäeval suuresti arusaamatu või meile ükskõikne. Kui Jeesuse ajal oli ainukeseks soola allikaks merevesi  ja seetõttu soola vähe ja sool haruldane ning kallis, aga ometi hädavajalik toidu säilitamiseks, siis tänapäeval tarvitseb vaid poodi minna ja odavat soola hädavajalikus koguses osta. Soola puudusest ja sellise puuduse võimalikkusest saavad aru ainult vanemad inimesed, kui nemadki. Samas aga peaksime hästi mõistma, kuigi meil ei ole seda vaja, et võimatu on tuimaks, maitsetuks muutunud soola taas soolaseks muuta. Tõepoolest see ei kõlba muuks kui visata inimeste jalgade tallata, eriti talvel, kus teede soolamine aitab võidelda libeduse vastu. Kuid tuimaks muutunud sool ei kõlba ka libeduse vastu võitlemiseks. Aga soolane või vürtsikas inimene on selline kes annab maitse kogu elule ning ilma maitseta elu ja inimesed selles on igavad ning peatselt muuvad lausa tüütuks.

Teine võrdlus, mida Jeesus kasutab, on vahest arusaadavam tänapäevale. Tõepoolest valgust selle elu ja maailma jaoks vajame kõik. Tõepoolest, me kõik oleme kogenud seda kui ebamugavad on ka lühikesed elektri katkestused. Äkki ei saa enam kasutada paljusid tarbeesemed, ei saa süüa teha, nõusid ega pesu pesta, televiisorit vaadata ega raadiot kuulata, arvuti kasutamine on võimatuks muutunud, peagi ei tööta tanklad ja kauplused ning väga palju muudki, mis sõltub elektrist. Ei saa jääda märkamata linn, mis asetseb mäe otsas, kuid eeldusel, et ta on valgustatud. Jeesus toob veel ühe võrdluse: Ega süüdata ka lampi ja panda vaka alla, vaid lambijalale nii et selle valgus paistab kõigile majas olijatele. Tänapäeval me ei kõnele enam petrooleumilambist ega veel väiksema valgusjõuga valgusallikatest, kuid ainult sada aasta tagasi või vähemgi, kui mindi järk-järgult üle elektrivalguse kasutamisele, avastati, kuipalju mustust on peidus hämaruse varjus. Jeesus mõtleb tõenäoliselt vaimsele valgusele, aga ilmne on see, et praegusel ajal on väga sagedane vaimne hämarus või oma isekuse valguseks pidamine ja seetõttu võib meie elu võrrelda ajaga, mis oli enne elektrivalguse laialdast kasutusele võttu. Loodan, et keegi nende sõnade peale ei solvu ja palun andeks neilt, kes seda on teinud.

Jeesus ütleb äärmise selguse ja rõhuasetusega: Nõnda paistku teiegi valgus inimestele, et nad teie häid tegusid nähes ülistaksid teie Isa, kes on taevas. Jeesuse sõnad kõnelevad heade tegude tegemisest ja selle läbi Jumalale ülistuse andmisest. Jumala ülistamine on suurim ja kauneim, mida me teha saame ning me ei saa kunagi öelda, et me oleme seda juba palju teinud ja katkestada selle tegemine, vaid jätkata Jumala ülistamisega kogu oma südamest.