MTÜ Suurekivi Ajaloo ja Kultuuri Tuba annetas 29.10 Jõhvi kogudusele Mihkel Keremanni mälestuskivi renoveerimisel välja tulnud ajaloolise üriku
29. oktoobril andsid MTÜ Suurekivi Ajaloo ja Kultuuri Toa esindajad Heljo Mones ja Ivo Teder Jõhvi Mihkli koguduse õpetaja Peeter Kaldurile üle Mihkel Keremanni mälestuskivi renoveerimisel välja tulnud ajaloolise üriku.
Päevalehes nr 112, 27.04.1940 on kirjutatud: “MÄLESTUSMÄRK 1905. a OHVRILE. MIHKEL KEREMANNI MÄLESTUS JÄÄDVUSTATAKSE. Jõhvi valla Kahula ümbruskonna elanike keskel on alustatud mõte 1905. aastal ohvri Mihkel Keremanni mälestuse jäädvustamiseks. Keremann oli punastel aastatel Jõhvi abivallavanemaks ning esines talupidajate esindajana Kahula mõisniku juures, nõudes kõrgete rendirahade alandamist ja seadusevastaste abitegude nõudmise lõpetamist. Karistussalkade ilmudes tõstis mõisnik Keremanni vastu süüdistuse mässu juhtimises ning vene madruste poolt lasti Keremann Pooli talu õuel aia külge seotult maha. Surmapaika kavatsetaksegi nüüd kaunistada. Selleks moodustati kõikide kohapealsete organisatsioonide esindajatest komitee, mis ümbritseb surmapaiga aiaga ja planeerib koha kauniks iluaiaks. Veel paigutatakse sinna kodumaa graniidist mälestusmärk.” Mihkel Keremann lasti maha 28. detsembril 1905. aastal, 6 lapse isa oli vaid 50- aastane. Ta on maetud Jõhvi kalmistule. Mälestusmärk tema auks avati 21. juulil 1940. aastal, toimus rahvarohke tseremoonia.
Seoses kinnistu omaniku vahetusega tekkis vajadus mälestuskivi ümberpaigutamiseks. Mälestusmärgi restaureerimisega, ümberpaigaldamisega ja uue asukoha haljastusega tegeles MTÜ Suurekivi Ajaloo ja Kultuuri Tuba. MTÜ Suurekivi Ajaloo ja Kultuuri Tuba on tegutsenud kolm aastat, MTÜ eesmärgiks on kohaliku ajaloo säilitamine. Mihkel Keremanni mälestusmärk asub nüüd Tarmo Tederi maadel (kümmekond meetrit eelmisest asukohast eemal), kes on öelnud: “Kivisilla talu omanikuna on mul suur au, et Keremanni mälestusmärk on meie maadel, mul on heameel, et sain toetada küla ajaloo mälestuse jäädvustamist.” Mälestuskivi ümberpaigutamise käigus tuli välja imekombel säilinud vaskkapsel, mis oli asetatud kivi jalamisse aastal 1940. Kapslis olevas kirjas on põhjalikult kirjeldatud mälestusmärgi avamise toimkonna tööd ning 1905. aastal toimunud ajaloolisi sündmusi. Uues asukohas asuv mälestusmärk taasavati 3. oktoobril 2021. aastal ning pühitses Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur.
Ajalooline ürik koos kapsliga eksponeeritakse Jõhvi kiriku keldris asuvas muuseumis ning koopia ürikust väärikalt kiriku pikihoones.